Ploštěnky: vytrvalí nepřátelé krevetek

Možná jsi mezi těmi šťastlivci, kteří se zatím vyhnuli setkání s jedním z nejnebezpečnějších nepřátel sladkovodních krevetek. Pokud ano, můžeme ti jen popřát ať to tak vydrží. Bohužel jsme se s touto nepříjemností setkali hned na začátku naší krevetí mánie a dlouhé noci nám nedaly ploštěnky spát. V tomto článku se detailně podíváme na ploštěnky v akváriu, jejich potenciální vliv na chov krevetek a podělíme se o naše zkušenosti s tím, jak jsme se s nimi dokázali vypořádat.
Jsem ploštěnka a budu tvá noční můra!
Ano, může se stát, pokud nezasáhneš včas. Ploštěnky, často nazývané také planárie, jsou ploché červi, kteří mohou být dlouzí od několika milimetrů do 1,5 cm v dospělosti. Na první pohled možná vypadají neškodně, ale jejich přítomnost by neměla být podceňována. Planárií je nespočet druhů. Poznávacím znamením je trojúhelníkovitý tvar hlavy s proměnlivou barvou těla v závislosti na okolním prostředí. Tyto ploštěnky jsou predátoři, kteří se živí různými organickými materiály, napadají bezobratlé, šneky a jikry. Jsou světloplaché a ze svých úkrytů vylézají hlavně v noci. Pokud je spatříš ve dne, může to být známka jejich přemnožení.
Vliv ploštěnek na chov krevetek?
Z volně dostupných zdrojů víme, že planárie zanechávají po sobě stopu slizu. Tento sliz je pro krevetky a šneky nepříjemný, stresující a může jim způsobovat vážné obtíže. Pokud se ploštěnce podaří přilnout na krevetku, může to mít za následek paralýzu a následnou smrt. Přítomnost ploštěnek v akváriu tedy značně omezuje počet přeživších zvláště mladých krevetek a šneků.
Kde se vzala, tu se vzala…
Nezapomenu na den, kdy jsem je uviděl v akváriu poprvé. Hned jsem si lámal hlavu nad tím, jak se tam dostaly. Změny v akváriu jsem nedělal, rostliny a krevetky koupil před půl rokem. Jak je to tedy možné? Ploštěnky jsou velice houževnatí nepřátelé v akváriu s krevetkami a jejich vajíčka „spí“ dlouho. Čekají na příznivé podmínky, aby mohla expandovat ve svém životě a dělat chovateli krevetek vrásky na čele. Karanténa a správné hygienické návyky jsou u chovu krevetek tedy nezbytné. Pro nás je zatím velkou neznámou to, jak velké rozpětí nepřízně může vajíčko planárie akceptovat.
Jak se zbavit ploštěnek v akváriu?
Ploštěnky jsou hermafrodité. Rozmnožují se buď vajíčky nebo dělením, takže mačkání těchto nezbedů nedoporučuji. Tak co s nimi? S mechanickým odsáváním dospělých jedinců jsme neztráceli čas a lákání do pastiček nemá podle nás velký význam. Máme odzkoušen jen jeden prostředek na vyhubení ploštěnek a tím je No-Planaria od f. Genchem. S ostatními přípravky nemáme zkušenosti. Výrobce udává přírodní složení tohoto prášku, ale moc bych tomu nevěřil 8). „Léčba“ trvá 3dny s postupným snižováním dávky a následnou výměnou vody v množství 50%. Opakování léčby v našem případě nebylo potřeba. Při masivní invazi ploštěnek ale doporučuji aplikaci léčby zopakovat dle doporučení výrobce. Při doporučeném dávkování a postupu od výrobce je z vlastní zkušenosti tento prostředek bezpečný. Vypočtenou dávku doporučuji pořádně rozmíchat v menším množství akvarijní vody. Tu poté podle nastavení tvého akvária aplikuj. Co tím myslíme? Ploštěnka má ráda „hluchá“ místa v akváriu. Schovává se tam, kde je proud vody zanedbatelný a kde se kumuluje detrit, případné zbytky potravy. Můžou to být místa v substrátu, pod kameny, pod chumáčem rostlin, v rozích nádrže nebo klidně i ve filtrační médiu. Dobrým pomocníkem je injekční stříkačka, pomocí které nadávkuješ tento prostředek na tato místa.
Úskalí při likvidaci krevetek.
Mezi nevýhody prostředku No-Planaria je to, že likviduje i šneky. Z vlastní zkušenosti máme vypozorovaný výrazný úbytek populace okružáků, kteří jsou jedinými zástupci šneků u nás. V závislosti na množství ploštěnek a šneků, které tento prostředek vyhubí, se může akvárium zakalit. Vše záleží na velikosti a stabilitě akvária, výkonosti filtru a bakterií v něm. Je potřeba si uvědomit, že zbavení se nezvaných ploštěnek je jen začátek. Tento brutální zásah do stability akvária značně stresuje krevetky a nějaký čas můžeš pozorovat stagnaci v množení. Po „léčbě“ je potřeba opět nastavit stabilitu akvária zpět do normálu a zamyslet se nad zlepšením nastavení nádrže.
Závěrem: ploštěnek se dá zbavit.
Ploštěnky jsou bezpochyby jedním z největších nepřátel a škůdců krevetek v akváriích bez ryb. Jejich odolnost a reprodukční schopnosti jsou sice fascinující, ale zároveň děsivé pro každého chovatele. Je důležité být ostražitý a věnovat pozornost možným příznakům jejich přítomnosti, aby se zabránilo jejich nekontrolovatelnému rozmnožení a poškození populace krevetek. Pokud se ti podaří identifikovat ploštěnky v akváriu, je nezbytné okamžitě jednat a podniknout kroky k jejich odstranění. I přes svou odolnost a úskalí, která s sebou přinášejí, není nemožné se s ploštěnkami vypořádat a udržet akvárium zdravé a bezpečné pro krevetky.
Přidat nový komentář
Váš komentář bude zobrazen po schválení moderátorem. Děkujeme za Váš zájem.