Budujeme rybárnu - 1.část

Kam umístit další akvária? Jak efektivně zvládnout péči o ně a zároveň vytvořit podmínky, které budou vyhovovat jak rybám, tak samotnému chovateli? Každý akvarista, kterého pohltí tento skvělý koníček, dříve či později narazí na otázku prostoru. Pokud i ty přemýšlíš o vlastním „království“, možná tě inspiruji jak na to.
Vzhledem k rozsahu informací, které toto téma zahrnuje, jsem se rozhodl článek rozdělit na tři části. V této první části se zaměřím na to, jak jsem provedl stavební úpravy ve sklepě a připravil základ pro svou budoucí rybárnu.
Stavební úpravy
Když jsem poprvé vstoupil do našeho sklepa s myšlenkou, že z něj vytvořím rybárnu, bylo těžké si představit konečný výsledek. Místnost plná harampádí, opadané omítky, vlhké zdivo a stará elektroinstalace na první pohled nevypadala jako ideální základ pro chov akvarijních ryb. Přesto jsem se rozhodl tento prostor proměnit v místo, kde budou rybí obyvatelé spokojeni, protože nadšeného akvaristu nic nezastaví 8).
Prvním krokem bylo vyklizení místnosti, které samo o sobě zabralo několik dní. Po vyklizení bylo jasné, že vlhkost je jedním z hlavních problémů. Proto jsem přistoupil k injektáži vlhkého zdiva, která byla nezbytná pro zamezení vzlínání vlhkosti a pozdějším problémům. Část nejvíce zasažených omítek jsem se rozhodl kompletně odstranit a nahradit novými, odolnějšími proti vlhkosti.
Nedílnou součástí rekonstrukce místnosti pro budoucí rybárnu byla nová elektroinstalace a výměna oken. Elektroinstalaci, i přes veškeré výpočty, jsem trochu podcenil a dva nezávislé okruhy se šesti dvojitými zásuvkami se ukázaly jako nedostatečné. Proto, pokud plánuješ podobnou rekonstrukci, nezapomeň na rezervy v elektroinstalaci. Počítej raději s dvojnásobkem aktuální potřeby – nikdy nevíš, co budeš chtít připojit v budoucnu.
Od zedničiny k papíru
Po dokončení stavebních prací přišla na řadu pro mě nejtěžší fáze projektu-vše vymyslet. Nezbývalo nic jiného než vzít papír a tužku, a najít co možná nejoptimálnější využití místnosti o rozměrech 4x3m. Velkým limitem byl nízký strop, který ovlivnil výšku stojanů a ztížil přístup k akváriím.
Najít optimální využití prostoru, kreslit návrhy, provádět úpravy a neustále vše přepočítávat zabralo několik týdnů. Cílem bylo vměstnat do místnosti co nejvíce nádrží při zachování komfortu údržby.
Zatímco jsem přemýšlel, jak uspořádat stojany a akvária, nadchl mě nápad na centrální filtraci všech akvárií. Řešení centrální filtrace je velice kontroverzní a má svá pro a proti. Bylo nutné vymyslet nejen rozmístění nádrží, ale i přívody a odtoky vody z a do filtru. Toto rozhodnutí celý projekt značně zkomplikovalo a dodnes nevím, jestli to bylo dobře či ne 8). Ale o tom si povíme více později.
Co bych dnes udělal jinak?
Elektroinstalace patří k věcem, kterou bych dnes řešil jinak. Nedostatek zásuvek jsem nucen kompenzovat dodatečným použitím prodlužovacích zásuvek.
Podlaha je další věcí, na které jsem sice ušetřil, ale nyní bych uvítal dlažbu pro lepší údržbu. V době rekonstrukce místnosti mi betonová podlaha přišla jako dostatečná.
Závěr
Tato fáze celého projektu byla fyzicky i časově náročná, ale získal jsem mnoho cenných zkušeností. Ve druhé části článku se zaměříme na stojany – jejich výběr a montáž, a také na návrh a výběr akvárií. Pokud tě zajímá, jak pokračoval můj projekt, neváhej a přečti si pokračování Budujeme rybárnu – 2. část.
Přidat nový komentář
Váš komentář bude zobrazen po schválení moderátorem. Děkujeme za Váš zájem.